От 19 до 23 февруари 2024 г. в Sci-Bono Discovery Center в Йоханесбург, Република Южна Африка, се проведе петдневен STEM семинар за ученици и учители, воден от група български специалисти от фондация „Тинузавър“. Изнесената програма бе част от подкрепата на CAF America за работата на Фондация BCause и Център „Ринкър“.
През 2019 Невен Боянов и екипът му бяха сред победителите в Rinker Youth Challenge - акселераторска програма за стартиращи предприемачи на Център „Ринкър“ към Фондация BCause с подкрепата на Citi Foundation. Пет години по-късно „Тинузавър“ е водеща българска организация за разработване на методики на обучение в полето на електрониката, роботиката и програмирането. Екипът им има отличен опит в практическото обучение на деца в STEM и вдъхновяването им да харесват математика и да мислят като предприемачи.
STEM семинарът имаше два модула - практическо обучение по електроника и програмиране за ученици и обучение по методики на обучението за преподаватели от провинция Гаутенг. Целта му бе демонстрира ползите от подхода на "Тинузавър" за големите цели - достъп до качествено образование за децата възможност да развият умения в областта на науката, технологиите, инженерството и математиката и насърчаване на креативността и аналитичното им мислене.
В откриването на седмицата в понеделник се включиха представители на Министерствата на основното образование и Министерството на висшето образование на РЮА, Калоян Георгиев, аташе на българското посолство в Претория, Джил Бейтс, главен изпълнителен директор на Southern Africa Philanthropy Foundation (SAPF) обучителите Невен Боянов, София Боянова и Елица Баракова.
Кристо Джоунс, главен специалист по програмиране и роботика в Министерството на основното образование, сподели за желанието и плановете на Южна Африка да стане лидер в STEM образованието. Заедно с Дейвид Модиба от Министерството на висшето образование и още двама техни сътрудници, останаха през целия ден и проследиха с огромно внимание българската програма, която се надяват да подпомогне амбициозната им цел повече южноафрикански деца да се научат да програмират и използват “езика на бъдещето”.
Политиците обсъдиха с българския аташе Калоян Георгиев подготвяния меморандум между двете държави за сътрудничество в полето на образованието и иновациите.
Още в първия ден по обяд представителите на двете министерства заговориха за продължение на едноседмичната програма и уговориха разширена среща, за да научат повече от връзката между методиката на „Тинузавър“ и математическите дисциплини в училище.
Реакцията на гостите бе разбираема за всеки, наблюдавал как работата закипя. „Уроците“ не бяха скучни и всяко дете имаше отговорност да изработи и програмира своя собствена платка. След 6 часа работа с поялник и лаптоп 12 усмихнати деца получиха сертификат за успешно завършена работилница. Едно момченце попита дали може да дойде утре пак и всички се справиха със задачите, дори момиче, което за първи път докосна компютър. И как иначе, щом освен учителят Невен, им помагаше и чудесната София, която си спечели аплодисменти и скандиране на името от всички.
В следващите три дни историята се повтаряше – влизаха нови 12 ококорени и притихнали деца в училищни униформи и излизаха малки „програмисти“ със светнали очи, собствена, асемблирана и програмирана от тях компютърна платка и сертификат в ръце.
„Във всяка една от групите имаше по няколко деца, които показват талант и мотивация за работа с роботи и програмиране. Ако им се помогне да надградят и задълбочат уменията си, със сигурност ще получат сигурно професионално развитие“ – сподели Невен Боянов, основател на „Тинузавър“.
Учениците - на възраст от 9 до 12 години, са от бедни семейства и квартали и учат в държавните училища Nkone Maruping Primary School и Bovet Primary School и обучението в Sci-Bono вероятно ще остане събитието на годината за тях. Всяко дете отнесе своя проект вкъщи и със сигурност е споделило за интересния ден със семейството си.
Освен децата, в обучението активно помагаха фасилитатори от Sci-Bono и учители от трите училища, които в последния пети ден на работилниците взеха участие в специалната програма за обучители. Предстои продължение – в местните училища, дистанционно на платформата на „Тинузавър“, а надяваме се – и отново на живо!
Обучителната програма се проведе в прекрасния Sci-Bono Discovery Centre, най-големият научен център на Южна Африка и водеща нестопанска организация в насърчаването на образованието в областта на STEM, науката и иновациите. Центърът разполага с огромна площ в сърцето на Йоханесбург и е модерно оборудван с лаборатории, изложби и интерактивни кътове за учене чрез забавление, които вдъхновяват децата да откриват чудесата на технологиите.
Тинузавър и BCause проведоха още няколко срещи за бъдещето на програмата и търсенето на партньори и финансиране за програмата ще продължи в следващите месеци.
В допълнение към основния фокус на визитата, Елица Баракова се запозна по-подробно с работата на колегите от Southern Africa Philanthropy Foundation. Обмениха и оформиха идеи – за обучение на местни корпорации, за набиране на средства за НПО и южноафрикански DMS. Сътрудничеството тепърва предстои.
Още за визитата може да прочетете в сайта на Фондация BCause.