Девет души влизат в състава на журито на третото издание на Академия за местни предприемачи. Финалистите ще представят своите бизнес планове пред тях на 30 януари 2020 г. и ще се борят за разпределянето на общия награден фонд от 25 000 лева, предоставен от Филип Морис България.
Членовете на журито по азбучен ред:
Д-р Бойко Таков
Изпълнителен директор на Изпълнителната агенция за насърчаване на малките и средните предприятия
Д-р Таков е с повече от 12 годишен трудов стаж в управлението на бизнеса. Има опит и в държавните институции, като в продължение на 4 години е заемал експертна длъжност в Изпълнителна Агенция "Държавна собственост на Министерство на отбраната" към Министерство на отбраната. От 2008 до 2012 е заемал е позицията изпълнителен директор и член на съвета на директорите в българското представителство на водеща южнокорейска енергийна компания.
През годините заема управленски и мениджърски позиции в едни от най-развитите сфери на бизнеса, а управление на инвестиции, проекти и финанси са само част от биографията му в областта на земеделието, енергетиката и инфраструктурата .
Степента доктор придобива в Технически университет, София, специалност “Икономика, индустриален инженеринг и мениджмънт”. Магистърската му степен е "Маркетинг и Икономика" към Университет за национално и световно стопанство.
Диляна Якова
Mениджър “Регулации и устойчиво развитие“, Филип Морис България
Диляна Якова има повече от 12 години професионален опит в корпоративния свят, прилагайки експертните си познания в защита на интересите и бизнес модела на компаниите, за които работи. Диляна започва трудовия си стаж в Министерство на образованието и науката, където работи 4 години като юристконсулт, работила е също в консултантската компания КПМГ, а по настоящем се занимава с анализ, разработване и прилагане на политики и регулации, които касаят бизнеса на Филип Морис в България. Също така в компанията се занимава с координирането на програмата "Забавно лято, грижовна есен" – дарителска програма, финансирана от Филип Морис България за развитие на местните общности в тютюнопроизводителните региони на страната.
Диляна е магистър по право от СУ „Св. Климент Охридски“ и притежава магистърска степен по Бизнес администрация от Централно-европейския университет в Будапеща.
Вярва в силата на предприемачеството за развитие на местните общности и в конкурса ще търси устойчиви проекти, които имат потенциала за подобряване на средата в местната общност, предотвратяване на обезлюдяването и привличането и на младите хора в малките населени места.
Елица Баракова
Изпълнителен директор на Фондация BCause
Елица Баракова е изпълнителен директор на Фондация BCause – организация, която търси промяна в живота на хората и общностите чрез развитие на дарителството и социалните инвестиции. В организацията е от 23 години, като под нейно ръководство програмите за местно дарителство пораснаха от 50 хиляди до над 3 милиона лева.
В конкурса търси хората, които заслужават да бъдат подкрепени на мястото, където са най-щастливи.
Ивайло Лаков
Водещ на предаванията "Светът е бизнес" и "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria
Ивайло Лаков е едно от най-изявените имена в икономическата журналистика у нас. Започва кариерата си още през 1994 г. в БНТ, където трупа опит в специализирани предавания като репортер, водещ и отговорен редактор. Има опит и в корпоративния сектор.През 2006 г. Ивайло Лаков става част от екипа на Инвестор.БГ, където разработва свой сайт. Завръщането му в телевизията е при старта на Bulgaria ON AIR през 2011 година /тогава икономическа медия/, където води "Денят ON AIR” и "Клуб Инвестор" в продължение на четири години. Ивайло Лаков има подчертан интерес към процесите в интернет и предприемачеството в тази сфера.
Камен Колев
Съветник на Председателя на УС на Българска стопанска камара
Камен Колев е роден през 1954 г. Завършил е Техническия университет в София със специалност „Системотехника” и има защитена дисертация „Доктор по системен анализ”.
Специализирал е в САЩ, Япония, Англия, Германия и Швеция в областта на индустриалните анализи, публично-частните партньорства, обществените поръчки, оценката и финансирането на инвестиционни проекти и др. Лицензиран оценител на Американската асоциация на бизнес оценителите.
Председател на Комитета за обществени консултации към Комисията по европейските въпроси и контрол на еврофондовете в 41-ото, 42-ото и 43-ото Народно събрание.
Член е на комитетите за наблюдение на оперативните програми „Иновации и конкурентоспособност”, „Региони в растеж”, „Добро управление”, както и на Програмата за развитие на селските райони и Националната стратегическа референтна рамка.Член е на Съвета за индустриална стабилност и растеж към Министерство на икономиката и на Настоятелството на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Участвал е в разработването на Националния план за икономическо развитие на България 2007-2013 г. Автор е на книгите „Технологичните иновации” и „Обществените поръчки – процедури и практики”, както и на Наръчник по енергиен мениджмънт.
В БСК работи от 1981 г., като последователно е заемал длъжностите главен експерт, директор, главен директор, зам.-председател с ресори “Индустриално развитие”, “Инвестиции” и “Икономически анализи”. От юли 2019 г. е Съветник на Председателя на УС.
Красимира Георгиева
Главен редактор сп. Икономист
Занимавам се с журналистика от 27 години, 25 от които предимно с бизнес журналистика. Била съм зам.-главен редактор на вестниците "Труд", "Сега" и "Дневник" в различни етапи от професионалната ми кариера, както и на сайта mediapool.bg, на който съм един от основателите.
Професионално всеки ден се сблъсквам със стотици проблеми, които трябва да преодоляват self-made предприемачите в България, затова за мен е истинско вдъхновение да се запозная с нови ентусиасти. Оригинална идея и съотносимост към реалните нужди на местната общност според мен е най-важно в началото на всеки малък - или по-голям - бизнес. Останалото е въпрос на много труд, търпение и здрави нерви.
Мартина Григорова
Член на Борда на директорите, SIS Credit
Мартина Григорова е Директор Бизнес кредитиране, член на Борда на директорите и част от екипа, който създава микрофинансираща институция SIS Credit, компания чиято мисия е подпомагане на предприемачеството и създаване на нови работни места в България.
Завършила е УНСС с магистърска степен по Финансов мениджмънт.
Мартина участва активно в Европейски инициативи за отговорно кредитиране, обучение на граждани в посока разумно управление на финансите им и взимане на информирани решения при тегленето на кредити. От 2016 г. до 2019 г. е и член на работна група към Европейската комисия за определяне на социални стандарти, на които следва да отговарят финансовите институции, предоставящи кредити на микро и малки предприятия.
Плод на усилията й в посока налагането на стандарти на отговорно и прозрачно кредитиране е и това, че SIS Credit е сред първите Европейски институции, подписали и сертифицирали се по Европейския кодекс за добри практики при предоставянето на микрокредити, утвърден от Европейската комисия.
От 2017 г., след като СИС Кредит е избран от Фонд на фодовете в България за посредник по програма „Микрокредитиране със споделен риск“, Мартина се фокусира върху консултирането на стартиращи компании и структуриране на продукти за финансиране на бизнес идеите им.
Михаил Дюзев
Журналист, Дарик Радио
Михаил Дюзев е журналист с над 20 годишен опит в радиото и телевизията.
Водещ на сутрешния блок на Дарик Радио.
Член на Академията на Дарик, която номинира и избира "Мъж на годината" и "Политик и събитие на годината".
Участва и в конкурса за успели и предприемчиви българи "40 до 40".
Цветан Филев
Председател втори мандат на Националната асоциация на тютюнопроизводителите
Освен на българската асоциация е вицепрезидент на две европейски браншови асоциации и член на Консултативен съвет по тютюна към Министерство на Земеделието, храните и горите, носител три пъти на "Грамота за принос към българското земеделие".
Родом е от с. Нова Черна, обл. Силистра, и целият му професионален път е свързан с тютюнопроизводство и защита правата на тютюнопроизводителите в България и ЕС.
„Академия за местни предприемачи“ е обучителна програма, специално създадена за хора с предприемачески идеи, които искат да стартират собствен бизнес. Насочена е към тютюнопроизводителните региони в страната – областите Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра. Осъществява се от Център за предприемачество и обучения „Ринкър“ към Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от програмата „Забавно лято, грижовна есен 2019“.