Остава по-малко от месец до Големия финал на третото издание на Академия за местни предприемачи. 14 екипа ще се състезават за безвъзмездно финансиране на техните бизнес проекти. Предприемачите ще представят своите бизнес планове на журито на 30 януари 2020 г. в София и ще се борят за разпределянето на общия награден фонд от 25 000 лева, предоставен от Филип Морис България.
Ето кои са предприемачите и техните идеи, които спечелиха място в Акселератора и достигнаха финала:
Нади и Краско от Крумовград желаят да създадат Детски парти център "Бинг-Бон" с оборудван и обезопасен детски кът и кафе-зона. Нади е детски аниматор и обожава децата, които също много я харесват. Тя е усмихната, позитивна, отговорна, сръчна и много креативна. Помага на родителите със забавна програма за рождените дни на децата им. Но й трябва собствено, хубаво и уютно място, където да разширява дейността си, да развива своята креативност и да създава щастливи мигове за децата.
Проектът на семейство Чакърови е "Тракийски клуб - минало с бъдеще" и се реализира в село Книжовник, община Хасково. Целта им е да довършат реновирането на сградата на Тракийския клуб и да създадат уютно място, в което гостите им - хората от селото, региона и преминаващите туристи за Маджарово и Перперикон, да се запознаят с историята на района, да се учат да творят в различни работилници, да се забавляват с игри на открито и закрито. Тук ще предлагат и вкусна храна с местни продукти и ще организират мероприятия по различни поводи. Стремежът им е Клубът да се превърне в своеобразен културно-информационен център за района. Мотото им е "Влез в Клуба! При нас е забавно, цветно, вкусно и интересно".
Цветна дафния: Двама дипломирани специалисти /инж. технолог - УХТ и гл. ас. д-р – биология и химия, ПУ, понастоящем – ИРА, Пловдив/ в лабораторна среда и контролирани условия оцветяват иновативно водни бълхи - дафнии, зоопланктон, като ги превръщат в цветна жива храна за акваруимни риби или директно за новоизлюпени риби за аквакултури. Така те повишават атракцията във вашия аквариум, спомагат за по-лесното ангажиране на вашите деца и изграждането на полезни навици у тях. Смятат, че хранейки се с цветни дафнии, аквариумните рибки ще живеят по-дълго, поради пълноценността на храната, и красиво - очаква се цветовата гама на рибките да стане по-пъстра и разнообразна/.
Айсела Амзова – художник дизайнер и Жулиен Манов – компютърен инженер, са част от екипа на проекта за стартиране на модно ателие „AIA“. Ателието ще се намира в град Гоце Делчев. Дейността му ще е изготвяне на модни бутикови облекла, с открояващ се авторски дизайн, подходящи за младите дами, които искат да бъдат стилни и да се чувстват удобно в ежедневието си.
Димитричка и Георги от Лаборатория за натурална козметика „ДжиВая” извайват живи, натурални, ръчни, бутикови сапуни. Убеждението им е, че в козметиката, която ползваме върху най-големия човешки орган – кожата ни, е полезно да съдържа само естествени съставки, предимно такива, с които се храним, или иначе казано „каквото отвътре - такова и отвън”. Намерението им е да разширят възможностите си за производство, както на нови видове продукти, така и да увеличат производствения си капацитет.
Частна школа „Първенец“ е център за обучение на деца в IV, VII, X и XII клас, базирана в Гоце Делчев. Ние предлагаме курсове за подготовка на учениците с предстоящи „малки матури“ и зрелостни изпити. За постигане на максимални резултати предвиждаме структурирано обучение, съобразено с учебните планове, в малки групи от 9 човека. За да осигурим на нашите клиенти желаните резултати, планираме учебния процес да се води от опитен екип висококвалифицирани професионалисти, в две нови, съвременно оборудвани и интерактивни класни стаи. Нашата мисия е придобиване на умения и знания, защото вярваме, че образованието е дългосрочна инвестиция в бъдещето.
Илияна и Никифор са част от екипа на Старсийдс (Благоевград) и правят кремчета и серуми за лице и тяло от натурални масла, с които целят да помагат на хората в грижата за кожата. Заедно с това, те искат да разпространяват идеята за по-природосъобразен и устойчив начин на живот и да подтикват потребителите към съзнателна употреба на екологични продукти и опазване на околната среда. За да успеят, те се нуждят от помещение, което да превърнат в тяхната лаборатория, както и от средства за регистрация на разработените козметични продукти.
Клуб за майсторски идеи “иДЕЙНО” предоставя възможност за смислено прекарване на свободното време в гр. Хасково. Това се случва в 2 основни направления: 1/ DIY Activities / Направи си сам активности, в които освен организираните тематични работилници, всеки е добре дошъл да използва индивидуално наличните материали и машини според музата, която има, и да (съ)твори каквото пожелае; и 2/ Social Activities / Социални срещи и събития, по време на които се обсъждат важни теми за местните хора като здраве, култура, градска среда и др. или посетителите се наслаждават на алтернативни за града събития като stand-up comedy, литературно четенe, jazz jam sessions и др. Целта на Клуба е да задоволи всички желания на клиентите за смислено прекарване на свободното време - от тези, които обичат да творят (вдъхновителите), през тези които обичат да участват, но не и задължително (будните), до тези, които обичат да се наслаждават (мечтателите).
Кризисен център в село Долен: Дом за десет майки с деца. Идеята е да се приютят и получат помощ майки и деца, изпаднали в беда. Над 50% от идеята е осъществена. Необходими са средства за довършителни работи и обзавеждане. Има възможност в бъдеще да се разшири дейността, като се открие работилница за изработване на сувенири, с което ще се осигурят работни места. Силвета Маневска смята да приеме две-три деца, които излизат от дом и няма къде да отидат и да ги включи в дейността на дома, като обучи едното за екскурзовод. В дома ще се осигури надомна работа за панделки и сувенири. Селото се посещава от туристи и има пазар за произведените артикули. С дъщеря й са педагози и психолози. Ще се справят и ще им посочат пътеките из лабиринта на живота. Ще осигурят дом, храна, топлина и психологическа помощ. Центърът се намира в село Долен, община Сатовча, област Благоевград.
Теодора, Христо и Димитър от Характер.бг (Разлог) вярват, че позитивното развитие на характера на учениците води до щастие и успех в училище и в живота. Базирайки се на науката за характера и позитивната психология, те провеждат училищни работилници и преживявания за ученици от 1 до 4 клас, в които децата намират, развиват и ползват своите силни страни на характера като решения отвътре на проблемите отвън. Текущо екипът работи по стартирането на 3-дневна образователна програма „Зелено училище за характер“ по индивидуален проект, която да помага на начални учители от област Благоевград да постигат възпитателните цели в образованието чрез силните страни на характера на своите ученици. Програмата е опит за стартиране на стопанска дейност на нестопанска организация.
ЕкоПроПласт е проект, насочен към рециклирането на пластмаса и производството на продукти от преработена пластмаса. Проектът има за цел да мотивира гражданите на Тутракан да събират разделно пластмаса, като визуализира процеса на преработка й, с помощта на лесни за създаване машини. Проектът е част от глобалното движение Precious Plastic, което предоставя технически знания и схеми за изработка на машините, видео уроци, съвети и взаимопомощ, както и онлайн платформа за продажба на произведените продукти от отпадъчна пластмаса. Малко производство ще бъде създадено в град Тутракан, където и периодично ще се провеждат събития, на които гражданите ще могат да предават събраната си пластмаса. С получената суровина ще се провеждат бутикова продукти, които ще бъдат продавани онлайн.
Семейната таханджийница на "Атанас и фамилия" е разположена в района на Южен Сакар, град Харманли и възражда многовековната традиция в производството на тахан. Сусам, лешник, бадем - това не са просто ядки, а полезният "течен шоколад" богат на минерали, полезни мазнини, сила и енергия. Павел и Софи приготвят всички видове тахан от сурови ядки, за да се запазят техните полезни вещества, а по стара технология чрез "двойно смилане" между воденични камъни, баща им Атанас създава фината кремообразната текстура на вкусния тахан. Освен, че е много полезна храна, таханът в комбинация с мед е уникално вкусен и трябва да бъде част трапезата ни всеки един ден, както в миналото!
"Цветята на Камен" е млад проект за производство и продажба на цветя, базиран в хасковското село Орешник. Чрез него авторът му Камен Бакърджиев доказва на себе си, а и на връстниците си, че животът в запустяващото българско село е възможен и хубав за млади и амбициозни хора, ценящи корените си и връзката със земята. Стартирал преди три години като проучване на пазара и тестови продажби в интернет, проектът е готов да премине в следваща фаза.
Симона и Виктор са създателите на сладкарница "Sprinkles", която се намира в град Разлог. Те печелят своите клиенти и много почитатели с вкуса на техните торти и сладкиши, които са направени от истински продукти, а в сладкарницата ви очаква уютна обстановка и топло отношение. Двамата искат да разширят производството си, за да може качеството, което предлагат, да достигне до повече хора.
„Академия за местни предприемачи“ е обучителна програма, специално създадена за хора с предприемачески идеи, които искат да стартират собствен бизнес. Насочена е към тютюнопроизводителните региони в страната – областите Кърджали, Хасково, Благоевград и Силистра. Осъществява се от Център за предприемачество и обучения „Ринкър“ към Фондация BCause с финансовата подкрепа на Филип Морис България като част от програмата „Забавно лято, грижовна есен 2019“.